Кафизма 16

Кафизма 16

По 16-й кафизме

Трисвятое по Отче наш:
Таже тропари, глас 1: Ин мир тебе, душе, ожидает, и Судия хощет Твоя обличити тайная и лютая. Не пребуди убо в здешних, но предвари вопиющи Судии: Боже, очисти мя и спаси мя.

Слава: Яко прегрешеньми многими и язвами безмерными облежимь есмь, Спасе, согрешаяй молю Твое благоутробие, Христе: врачу недугующих, посети, и исцели, и спаси мя.

И ныне: Душе моя, что нерадиво живеши ленящися? Что не печешися о злых, ихже содеяла еси в житии? Потщися исправитися прежде даже дверь не заключит Тебе Господь. Богородице притецы, припади и возопий: Упование ненадеемых, спаси мя, много к Тебе прегрешивша, Владычице Пречистая.

Господи, помилуй (40) и молитва:

Господи Святый, в Вышних Живый, и всевидяшим Твоим оком призираяй на всю тварь, Тебе приклоняем выю души и телесе, и Тебе молимся, Святый святых: простри руку Твою невидимую от святаго жилища Твоего, и благослови вся ны, и прости нам всякое согрешение, вольное же и невольное, словом или делом. Даруй нам, Господи, умиление, даруй слезы духовныя от души, во очищение многих наших грехов, даруй велию Твою милость на мир Твой и на ны недостойныя рабы Твоя. Яко благословено и препрославлено есть имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков, аминь.


Трисвятое по Отче наш:

Тропари, глас 1: Иной мир тебя, душа, ожидает, и Судия намерен обличить дела твои тайные и злые. Не пребудь же погружённой в земное, но прежде конца воззови к Судии: «Боже, очисти меня и спаси меня!»

Слава: Грехами многими и язвами бесчисленными я объят, Спаситель, согрешая, но молю Твоё милосердие, Христе: «Врач недужных, посети, и исцели, и спаси меня!»

И ныне: Душа моя, что нерадиво живёшь в лености? Что не беспокоишься о злых делах, которые совершила в жизни? Постарайся исправиться прежде, чем дверь заключит тебе Господь. К Богородице прибегни, припади и воззови: «Надежда безнадежных, спаси меня, много пред Тобою согрешившего, Владычица Пречистая!»

Господи, помилуй (40) и молитва:

Господи Святой, в вышних живущий и всевидящим Твоим оком зрящий всё творение! Пред Тобою мы склоняемся душою и телом, и Тебе молимся, Святой святых: простри руку Твою невидимую от святого жилища Твоего, и благослови всех нас, и прости нам всякое согрешение, как вольное, так и невольное, словом или делом. Даруй нам, Господи, умиление, даруй слёзы духовные от души, для очищения многих наших грехов, даруй великую Твою милость миру Твоему и нам, недостойным рабам Твоим. Ибо благословенно и преславно имя Твоё, Отца и Сына и Святого Духа, ныне, и всегда, и во веки веков. Аминь.

Оцените наш сайт:
12345 (7 / 4,86)